Jak wykorzystać YouTube do nauki?

Internet nie jest z definicji zły, a to, co możemy znaleźć na YouTube, niekoniecznie musi nam zaszkodzić. To przede wszystkim źródła rozrywki, ale możemy spokojnie wykorzystać je do nauki nowych rzeczy lub pogłębienia wiedzy w tematach, które nas interesują. Czego szukać na YouTube, aby korzystać z niego jak najbardziej produktywnie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i porad.

Ucz się języka dzięki rozrywce

Niekoniecznie musisz oglądać poradniki językowe, żeby uczyć się języka, ale od nich warto zacząć. Jeśli masz już dobrze opanowany angielski, możesz spróbować uczyć się nowego języka z pomocą nauczycieli zza granicy, ale wśród polskich użytkowników też na pewno znajdziesz mentora, który wprowadzi Cię w podstawy danego języka. Gdy nabędziesz już podstawowe umiejętności i wiedzę, możesz zacząć oglądać filmiki rozrywkowe w danym języku. Najlepiej będzie zacząć do oglądania zagranicznych odpowiedników kanałów, które chętnie oglądasz po polsku. To pomoże Ci obyć się z wymową i akcentem oraz nauczy Cię słów z dziedziny, która Cię interesuje.

Powtarzaj trudny dla Ciebie materiał

Na YouTube znajdziesz masę nauczycieli, nie tylko języków obcych, którzy potrafią wytłumaczyć w prosty sposób nawet najtrudniejsze zagadnienia. Możesz dzięki nim wracać do tematów, które w szkole czy na studiach sprawiły Ci trudność. Tak naprawdę z każdego szkolnego przedmiotu możesz bez problemu powtarzać materiał za pomocą tej platformy. Wraz z nauczycielami możesz też robić zadania, z matematyki czy innych przedmiotów ścisłych, czy obejrzeć sobie dokładne omówienie lektury, którą na lekcji zrobiliście tylko pobieżnie. Pamiętaj jednak, żeby zawsze weryfikować wiedzę, którą zdobędziesz przez internet, aby trzymać się tego, czego wymaga od Ciebie podstawa programowa.

Blogi językowe.

Oglądaj dokumenty i wykłady znanych profesorów

Na YouTube możemy znaleźć też dłuższe filmy, takie jak dokumenty czy zapis z wykładu. W ten sposób możemy całkowicie za darmo obejrzeć rzetelny film o tematyce, która nas fascynuje. Wiele z nich możemy zobaczyć po angielsku, często niestety bez napisów, ale są użytkownicy, którzy zamieszczają je z polskim dubbingiem. Podobnie sprawa ma się w wykładami wszelkiego rodzaju. Bez problemu możemy trafić na polskich profesorów, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą za darmo. Możemy też poszukać wywiadów z osobami, które zajmują się tą samą dziedziną co my albo pracują w podobnej branży, żeby uczyć się ich podejścia i techniki.

Przeczytaj również

1 thought on “Jak wykorzystać YouTube do nauki?

  1. Jak już się odnajdzie dobre kanały wśród dziesiątek tysięcy z nich, to okazuje się że YouTube to skarbnica wiedzy.

Comments are closed.