Warto pokazywać język!

Pewnie wielokrotnie to słyszeliście w dzieciństwie i młodości, ale to prawda. Nauka języków obcych popłaca. Znajomość przydaje się w życiu codziennym oraz zawodowym. Do najpopularniejszych języków oczywiście należy angielski, który jest uniwersalny, bo można w nim się porozumieć nie tylko w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, ale również w innych krajach. Drugim cieszącym się popularnością językiem, którego uczą w wielu szkłach jest język naszych sąsiadów, czyli niemiecki. Można się też uczyć włoskiego, hiszpańskiego, norweskiego i wielu innych. Jakie są zalety znajomości języków obcych? Zaraz opowiem.

Po pierwsze bez problemów możemy porozumieć się obcokrajowcami. Czasem się to przydaje w mieście (nawet w Polsce), kiedy na przykład ktoś nas pyta jaka ma dotrzeć w określone miejsce, czy w innych sytuacjach. Zdarza się również, że mamy bliskich lub znajomych mówiących w innym języku. Ponadto podróżowanie jest wtedy łatwiejsze – w takich sytuacjach my możemy potrzebować wcześniej wspomnianej pomocy. Łatwiej się też porozumiemy w muzeach, informacjach turystycznych i podobnych instytucjach.
Znajomość języków obcych przydaje się również na rynku pracy. W wielu ofertach wśród wymagań znajduje się znajomość angielskiego, niemieckiego, czy innego języka. Często takie wymagania nakreślają firmy obsługujące klientów zagranicznych. Nawet jeśli nie ma kompetencji językowych w wymaganiach, to może okazać się dodatkowym atutem, który sprawi, że zostaniemy przyjęci do pracy. Z kolei w przypadku, kiedy zamierzamy w celach zarobkowych wyjechać za granicę, to tym bardziej powinniśmy przyswajać języki. Przyda nam się to nie tylko w kontaktach zawodowych, ale i codziennych.

Była już mowa o codzienności i życiu zawodowym, teraz przejdźmy do obcowania z dziełami kultury i nie tylko. Znajomość języków obcych może pozwolić nam zapoznać się z książkami, filmami, muzyką i innymi tekstami (nawet gazetami) nieprzetłumaczonymi na język polski. Czasem lepiej przeczytać coś, czy obejrzeć w oryginale.
Podsumowując, powiem tyle, że warto pokazywać, iż zna się język – jest to często szansa na lepsze zarobki, możliwość nieograniczonego porozumiewania się na skalę międzynarodową, wygoda w podróżowaniu i podejmowania pracy w innych krajach, przywilej korzystania z obcojęzycznych dzieł kultury. A więc uczmy się języków obcych, bo to znacznie ułatwi nam życie.